Trasa rowerowa - Kościoły gotyckie gminy Sianów (kolor żółty - 30,1 km)

Trasa: Sianów- Karniszewice- Dąbrowa- Wiekowice- Dobiesław- Bielkowo- Iwęcino- Rzepkowo- Osieki

Naszą wędrówkę szlakiem kościołów gotyckich rozpoczynamy na placu przy pomniku Jana Pawła II. Zanim wyruszymy, możemy obejrzeć wnętrze najcenniejszego zabytku w Sianowie – XVI kościoła pw. św. Stanisława Kostki.
Trasa jest łatwa, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Stworzona jest z myślą o całych rodzinach, nawet z małym doświadczeniem jazdy na rowerze.

Wyjeżdżamy ulicą Armii Polskiej kierując się w stronę Gdańska. Na trzecich światłach, po przejechaniu 400 metrów, skręcamy w lewo w kierunku Skibna. Teraz poruszamy się główną drogą do Skibna i na rozwidleniu dróg (1,7 km) skręcamy w prawo w polną drogę (trasa od tego miejsca prowadzi równolegle z czarnym szlakiem).Jedziemy cały czas prosto 4 km (5,7km) po prawej stronie mijamy cmentarz z pomnikową lipą. Po 200 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo. Po 100 metrach szlak  czarny odbija w prawo, a my jedziemy prosto i po prawej stronie mijamy kościół w Karnieszewicach (6,2km). Jedziemy kilometr w dół i na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo (6,3 km) poruszając się dalej asfaltem.

Po przejechaniu kolejnego kilometra kończy się droga asfaltowa (7,3 km) i skręcamy w prawo w drogę gruntową, a po kolejnych 200 metrach w lewo (tu wspólny przebieg ze szlakiem zielonym). Cały czas jadąc prosto pomiędzy polami dojeżdżamy do pierwszych zabudowań w Dąbrowie(dom nr 4) i docieramy do wioski tematycznej „Wioska Zdrowego Życia” (9,6 km).

Dalej poruszamy się drogą asfaltową, gdzie przy krzyżu przydrożnym (10,2 km) skręcamy w prawo. Po przejechaniu 100 metrów mijamy kościół (10,3km). Cały czas prosto prowadzi nas droga asfaltowa. Po 400 metrach  dojeżdżamy do cmentarza i zaraz za ogrodzeniem skręcamy w lewo i jedziemy prosto przez pole do drogi gruntowej prostopadłej( (11,3 km), gdzie kierujemy się w prawo. Przejeżdżamy przez wioskę około 700 metrów i przy domu numer 30 skręcamy w lewo ponownie do lasu (12,0 km). Po przejechaniu 400 metrów drogą gruntową skręcamy w prawo kierując się na Wiekowice.

Jedziemy prosto, cały czas lasem, docieramy  do przedłużenia drogi, która przechodzi w asfalt (14,9 km). Po 100 metrach przejeżdżamy pod wiaduktem i udajemy się cały czas prosto drogą asfaltową, mijając  remizę OSP (16,3km).
Gdy miniemy po lewej stronie krzyż przydrożny , jedziemy prosto w kierunku na Dobiesławiec. Po przejechaniu 1 km, po prawej stronie mijamy kolejny kościół (17,5 km) .

Nasza trasa dalej wiedzie droga asfaltową do  drogi prostopadłej, gdzie skręcamy w prawo na Bielkowo (18,9 km). Przy kolejnym krzyżu przydrożnym udajemy się  w prawo (od tego miejsca równolegle przebiega szlak niebieski - 21,9 km). Po 300 metrach  na rozwidleniu dróg skręcamy w drogę asfaltową na Iwęcino. Po przejechaniu jednego kilometra droga asfaltowa przechodzi w drogę z płyt betonowych. Wjeżdżamy do Iwięcina (24,6 km), gdzie przy kiosku spożywczym skręcamy w prawo i po 200 metrach docieramy do XIV-wiecznego kościoła (25,1 km).

Dalej jedziemy prosto, mijamy „galerię pod kogutem” oraz pomnik poświęcony żołnierzom z I i II wojny światowej (25,2 km). Wjeżdżamy na dość ruchliwą drogę asfaltową i po 400 metrach, odbijamy w prawo na Rzepkowo (szlak niebieski prowadzi dalej prosto).

Po 800 metrach dojeżdżamy do pierwszych zabudowań w Rzepkowie, gdzie jedziemy cały czas prosto. Po prawej stronie mijamy krzyż przydrożny (26,7 km) i od tego miejsca ponownie przebiega wspólnie szlak niebieski. Płytami betonowymi docieramy do Osiek (29,4km), gdzie szlak  niebieski odbija w lewo, my zaś kierujemy się w prawo. Przed nami na wprost droga lipowa, która wiedzie do dworku Osieckiego. Asfaltem dojeżdżamy do figury Matki Boskiej (29,5 km) i skręcamy przy niej w lewo. Ulicą Jeziorną poruszamy się prosto i przy domu numer 26 skręcamy w prawo. Jedziemy 100 metrów do drogi głównej (29,9 km) gdzie odbijamy  w lewo kierując się na Łazy.  Po 200 metrach dojedzmy do ostatniego kościoła na naszej trasie i pomnika z I wojny światowej (30,1km,).

Tutaj kończymy naszą wspólną przygodę na rowerze.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font