Trasa rowerowa - Śladami końskich podków (kolor niebieski - 57,4 km)

Trasa: Skwierzynka- Osieki- Rzepkowo-Iwięcino- Bielkowo- Wierciszewo-Skibno-Sucha Koszalinska-Kedzierzyn-Kłos- Maszkowo- Węgorzewo    - TRASA TRUDNA

Zapraszamy na ciekawą trasę krajoznawczą z licznymi walorami przyrodniczymi, zabytkami, pomnikami oraz Ośrodkami Jazdy Konnej w Rzepkowie, Skibnie, Kędzierzynie.  Malownicza trasa pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń z odbytej wędrówki. 

Trasa rozpoczyna się przy krzyżu przydrożnym w Skwierzynce (dom nr 26 - przystanek PKS). Zjeżdżamy w dół droga asfaltową do rozwidlenia dróg (ok. 200 metrów), na którym skręcamy w lewo, gdzie poruszamy się droga gruntową (miejscami żużlową).

Po 1,0 km dojeżdżamy do lasu. Od tego miejsca zalecamy ostrożną jazdę – droga podmokła i rozjeżdżona przez pojazdy terenowe. Po 300 metrach (1,5km) dojeżdżamy do pierwszej tablicy „Unieskie Moczary”. Warto zostawić rower i udać się na krótki spacer, aby obejrzeć obszary wodno- błotne objęte ochroną. Po następnych 400 metrach znajduje się kolejna tablica „Torfowiska bałtyckie” – tu również warto wejść na kładkę drewnianą – dość śliską. Gdy przejedziemy 2,8 km, skończy się nasza „jazda terenowa”.

Droga poprawia się i od tego miejsca jest trawiasta. Dojeżdżamy do rzeki Unieść (3,2km), gdzie widać pozostałości spalonego mostu, który na wielu mapach występuje jako przejezdny. My skręcamy w lewo i  poruszamy się wałem przeciwpowodziowym. Po przejechaniu 600 metrów czeka na nas wiata. Możemy tu odpocząć i zachwycać się urokami rzeki Unieść (tablica informacyjna - „Nie tylko plaża”). Jedziemy jeszcze  1,9 km do mostu (5,1km), gdzie możemy podziwiać piękne widoki jeziora Jamno.

Wjeżdżamy na most i jedziemy płytami betonowymi 1,1km (6,3km) dojeżdżając do drogi asfaltowej. Następnie skręcamy w lewo na Osieki i jedziemy droga asfaltową do tablicy z kierunkowskazem „Rzepkowo” (6,9km). Po lewej stronie można zwiedzić dworek Osiecki , pomnikową aleję lipową , kościół i pomnik z I wojny  światowej.

Poruszamy się płytami betonowymi, aż do pierwszych zabudowań w Rzepkowie. Droga przechodzi tu w asfalt. Przy krzyżu przydrożnym (przystanek PKS) skręcamy w prawo. Asfaltem dojeżdżamy do Ośrodka Jazdy Konnej w Rzepkowie (10,6km).

Dalej poruszamy się prosto do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo na Iwęcino. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, gdzie skręcamy w lewo (przy pomniku z I i II wojny światowej -12,6 km). Po 100 metrach mijamy galerię „Pod Kogutem” oraz XIV-wieczny, gotycki kościół.

Po kolejnych 100 metrach przy kiosku spożywczym (12,8km) skręcamy w lewo w kierunku Bielkowa. Po prawej stronie mijamy szkołę (latem schronisko PTSM). Płytami betonowymi udajemy się do Bielkowa, dojeżdżając do prostopadłej drogi asfaltowej (15,7km). Skręcamy w prawo i poruszamy się drogą asfaltowa, mijając po drodze przystanek PKS Kolonia Iwięcino (18,1 km) i dalej dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie kierujemy się na Wierciszewo. Przejeżdżamy całą miejscowość i docieramy do parkingu leśnego przy drodze (21,1 km).

Z parkingu 50 metrów dalej skręcamy w prawo do lasu. Tu poruszamy się drogami gruntowymi 2,3km. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo na mostek, a po kolejnych 900 metrach docieramy do wiaduktu kolejowego (24,3km). Poruszamy się drogą asfaltową mijając Dworzec PKP Skibno (25,3km) i dojeżdżając  do rozwidlenia dróg przed Sianowem. Tutaj skręcamy w prawo – kierunek na Łazy (26,3km). Jadąc ścieżką rowerową (równoległy szlak czarny) do wiaduktu, pod którym przejeżdżamy udając się do kolejnego Ośrodka Jazdy Konnej w Skibnie, który mijamy po prawej stronie(27,2km).

Po pobycie w Ośrodku i obejrzeniu zabytkowego dworku, płytami betonowymi udajemy się w kierunku boiska sportowego. Za boiskiem skręcamy w lewo (27,8km) i poruszamy się drogami polnymi do Suchej Koszalińskiej (pierwsze zabudowania - 30,3 km). Gdy dojedziemy do drogi asfaltowej skręcamy w lewo, kierując się do Skibienka. Jedziemy asfaltem do rozjazdu dróg kierując się na Koszalin, a następnie skręcamy w prawo (32,2km) wjeżdżają w drogę z kostki brukowej prowadzącej do stacji paliw. Jedziemy do betonowego mostu na rzece Unieść (34,4 km). Teraz poruszamy się drogami położonymi pomiędzy polami i nimi dojeżdżamy do Kędzierzyna (37,5km). Gdybyśmy skręcili w prawo możemy dojechać do kolejnego Ośrodka Jazdy Konnej w Kędzierzynie.

Nasza trasa skręca w lewo (poruszamy się asfaltem 1 km). Za mostem po 100 metrach skręcamy w lewo do lasu (40,9 km). Poruszamy się drogami gruntowymi do drogi krajowej  Gdańsk – Szczecin (42,3 km). Ostrożnie przejeżdżamy na drugą stronę kierując się na Sianów. Po 400 metrach dojeżdżamy do przystanku PKS w Gorzębądziu i jedziemy jeszcze 350 metrów asfaltem i wjeżdżamy w prawo do lasu. Jedziemy drogą gruntową.

Od 44 km poruszamy się płytami betonowymi równolegle do drogi krajowej Szczecin – Gdańsk. Wyjeżdżamy przy drodze asfaltowej (po prawej krzyż przydrożny 45,1 km), następnie kierujemy się prosto. Przecinając drogę asfaltową  poruszać się będziemy drogą gruntową i leśną 5,4 km. Przez pewien czas jechać będziemy równolegle szlakiem czarnym. Gdy dojedziemy do parkingu przed drogą asfaltową (50,5km) znajduje się „szlaban leśny”. Tu spotykamy szlaki piesze czerwony i żółto-biało-żółty łączący Świętą Górę w Polanowską i Górę Chełmską.

Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo  kierując się do Wyszeborza. Mijamy krzyż przydrożny, sklep i przystanek (51,4km). Po przejechaniu 300 metrów (51,7km) skręcamy w lewo w drogę gruntową.

Następnie płytami betonowymi zjeżdżamy w dół 300 metrów i  skręcamy w drogę leśną w prawo, kierując się do drogi asfaltowej (równolegle przebiega ponownie szlak czarny). Gdy osiągniemy 53,5 km, na drodze asfaltowej skręcamy w lewo udając się do przystanku kajakowego na rzece Unieść, który znajduje się po lewej stronie za mostkiem (54,7km). Następnie  kierujemy się do Wegorzewa, gdzie po 500 metrach skręcamy w lewo w kierunku Sianowa. Jedziemy mało uczęszczaną drogą mijając krzyż przydrożny po lewej stronie (57,2km) i dojeżdżając do celu naszej wyprawy - przystanku PKS przy sklepie (57,4km).

W Węgorzewie warto zobaczyć jeszcze kościółek i cmentarz z pomnikiem z I wojny światowej  oraz „domy w kratkę”.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul. Dworcowa 11-15, 75-201 Koszalin
poniedziałek - piątek:  9.00 - 17.00
 
 
© RCIT Koszalin. Wykonanie: Strony www Słupsk
Zwiększ kontrast Powiększ font